Nota par Latvijas valsts atzīšanu de iure Artglass™ vitrīnā

26. janvārī atzīmējam Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas de iure 95. gadadienu jeb tā dēvēto Diplomātu dienu.

Uzrunājot viesus svinīgajā pasākumā Ārlietu ministrijā 25. janvārī, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sacīja, ka: “Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas de iure 95. gadadienas priekšvakarā Latvijas ārlietu dienests saskaras ar līdzīgiem starptautiskās politikas izaicinājumiem, kas bija aktuāli mūsu ārlietu dienesta dibinātājiem – Zigfrīdam Annai Meierovicam un pirmajiem diplomātiem. Latvijas dalība NATO un Eiropas Savienībā liekas pašsaprotama, taču arī turpmāk Latvijas diplomātiem būs jāpieliek visas pūles, lai Latviju nostiprinātu eiroatlantiskajā saimē,” sacīja ministrs.

Pasākuma laikā ministrijas vestibilā Artglass™ augstākās kvalitātes anti-reflektīvā stikla vitrīnā varēja aplūkot oriģinālo dokumentu no Latvijas Nacionālā arhīva – Francijas premjerministra un ārlietu ministra, Sabiedroto valstu Augstākās padomes 1921. gada 22.–26. janvāra sēžu vadītāja Aristīda Briāna 1921. gada 26. janvārī parakstīto notu par Latvijas valsts atzīšanu de iure.

Tāpat virtuāli tika demonstrēta Sabiedroto valstu Augstākās padomes 1921. gada 26. janvāra sēdes Parīzē protokols, kurā rakstiski atspoguļota Sabiedroto valstu pārstāvju diskusija par Latvijas un Igaunijas atzīšanu de iure. Tas kļuva iespējams, pateicoties Latvijas vēstniecības Francijā pagaidu pilnvarotās lietvedes Sarmītes Dannes sadarbībai ar Francijas Ārlietu ministrijas arhīvu, no kura tika saņemts dokuments. Latvijā šis protokols bija skatāms pirmo reizi.

Uzziņai:
Latvijas de iure atzīšana nozīmēja, ka valsts kļuva par starptautisko tiesību subjektu – tā varēja pievienoties starptautiskajām kolektīvajām konvencijām, slēgt daudzpusējos līgumus, kā arī piedalīties kā pilntiesīga locekle starptautiskajās konferencēs, organizēt un piedalīties starpvalstu apspriedēs.

Groglass® komanda ir pagodināta redzēt notu par Latvijas valsts atzīšanu de iure Artglass™ anti-reflektīvā stikla vitrīnā, kā arī piedalīties tik skaistā un nozīmīgā pasākumā.

Fotogrāfijas: Ārlietu Ministrija